Anasayfa / Genel / 9 Nisan TMGD Sınavı Giriş Yerleri

 

9 Nisan TMGD Sınavı Giriş Yerleri Hakkında Duyuru

Sayın TMGD adayları, 2016 yılı için yapılacak olan ilk Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı sınavı için başvurusunu adayların sınava girecekleri yerler açıklanmıştır. Sınava girecek adaylar turkiye.gov.tr (E-Devlet) adresi üzerinden giriş yaparak sınava girecekleri adresleri öğrenebilirler. turkiye.gov.tr (E-Devlet) adresi üzerinden alacakları sınav giriş belgeleri ile sınava katılımları gerekmektedir.

Sınava katılacak tüm adaylara başarıla dileriz.

 

Sınavlar Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde (en az 60 gün önce ilan edilir), yılda en az iki kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Sınav yazılı olarak yapılır ve test veya açık uçlu sorular ile vaka çözümünden oluşur. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için 70 puan, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitmeni olmak için 80 puan almak ve Bakanlık tarafından istenen yabancı dil belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

Sertifikaların Geçerliliği ve Yenilenmesi

  • Sertifika 5 yıl süresince geçerlidir. Sertifika sahibi sertifikanın geçerlilik süresi bitmeden son yılda sınava girip sınavı geçmesi halinde sertifikasının süresini 5(beş) yıl uzatabilir.
  • TMGD’ler, yapılan değişiklikler için 2 yılda bir yenileme eğitimini almak zorundadırlar.

 

 

 

Share This