Anasayfa / Genel / Binlerce Firmanın Zorunluluğa Uymadığı Ortaya Çıktı

 

Tehlikeli Madde Kullandığı İçin Faaliyet Belgesi Alması Gereken Binlerce Firmanın Zorunluluğa Uymadığı Ortaya Çıktı

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 2014 yılından itibaren Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alan firma sayısı 22 binde kaldı. Temmuz ayında yürürlüğe giren danışman zorunluluğunu ise 12 bin firmanın karşılayamayacağı hesaplanıyor.

BİRÇOK FİRMA UMURSAMIYOR

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Yönetmeliği kapsamında bir yıl içinde net 50 ton ve üstü miktarlarda tehlikeli madde taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan konumundaki işletmelere 1 Ocak 2014 itibariyle Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu getirildi. Tehlikeli maddelerle çalışan işletmeler için danışman zorunluluğu ise 30 Haziran’da başladı. Yayınlanan tebliğle perakende satış yapan akaryakıt istasyonları, havayolu kargo terminalleri ve kamu kurumları için 1 Ocak 2018’e kadar geçici muafiyet sağlandı.

SADECE YÜZDE 3’Ü YAPTIRDI

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Platformu üyesi Zafer Deliktaş, geçen süre zarfında Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alan firma sayısının 22 binde kaldığını söyledi. 12 bin firmanın da Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ihtiyacını karşılayamayacağını öne süren Deliktaş, “Ülkemizde tehlikeli maddelerle uğraşan firmaların sadece yüzde 3’ünün danışman istimdam ettiğini biliyoruz. Hal böyleyken 30 Haziran’da danışman istihdam etme zorunluluğu başladığı halde çoğu firma kanunlara uymuyor. 6331 Sayılı İş Güvenliği Yasası’na göre başka işle uğraşmamaları gereken iş güvenliği firmaları olan ortak sağlık ve güvenlik birimi firmaları da yasaları hiçe sayıp kanunların etrafından dolanarak yetkileri olamdığı halde danışman firmalar kurarak iş yapıyorlar. Yüzlerce ihbar yapmamaza rağmen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan hiçbir yanıt alamadık. Bu süre içinde Tuzla’da bir kimyasal sızıntı yaşadık. İşletmeler zorunluluğu uymazsa Tuzla gibi olayların yaşanması kaçınılmaz” dedi.

TOBB CEZA UYARISI YAPTI

TOBB da odalara gönderdiği yazıyla işletmelere Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurulması zorunluluğunu hatırlattı. Yazıda “Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi sahibi işletmelerin kaydı, takibi ve izlenebilmesi için bakanlık, otomasyon sistemi üzerinden program hazırladı. Bu nedenle tehlikeli maddelerle iştigal edip henüz Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almayan ve danışman istihdamı için sözleşme imzalamayan odamız üyesi firmaların bahsi geçen zorululuk konusunda harekete geçmeleri gerekir. Zorunluluklarını yerine getirmeyen firmalar, yapılacak denetimlerde idari para cezası gibi yaptırımlarla karşılaşacaktır” uyarısına yer verildi.

YÜREKLERİ AĞIZLARA GETİREN ÜÇ KAZA

TÜRKİYE’de ağustos ayında yaşanan üç tehlikeli madde kazası yürekleri ağızlara getirmişti. Son olarak Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki nitrik asit sızıntısından sonra oluşan sarı dumanla İstanbul ve çevresi alarma geçmişti. Yine ağustos ayında Atatürk Havalimanı’nda bir yakıt tankerinin yakıt deposunun delinmesi sonucu 20 ton uçak yakıtı aprona akmıştı. Ayvalık’ın Tuzla mevkisinde akaryakıt tankerinin devrilmesi sonucu sızan 3.5 ton benzin Tekel’in tuz üretimi yaptığı göle karışmıştı.

 

Share This